Hatay’a bağlı Reyhanlı ilçesinde sürdürülen Tayinat Höyüğü kazısı çalışmalarında, Kral Suppiluliuma'nın eşi olduğu izlenimine varılan, aynı boyutlarda kadın bir heykel bulundu.

Hatay'da 13 senedir devam eden Tayinat Höyüğü arkeolojik kazısı faaliyetinin bu senelik sonuna gelindi. Kanada'nın Toronto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timothy Harrison önderliğinde 20 kişi den oluşan bir grupla sürdürülen kazılarda, milattan önce 9. yüzyıldaki Geç Hitit Dönemi'nden kaldığı düşünülen bir kadın heykel bulundu.

Sadece baş ve gövdeden meydana gelen heykelin, Kral Suppiluliuma'nın karısı olduğu düşünülürken, kesin bir sonuca 91 sene boyunca devam edecek çalışmaların ardında ulaşılacak.

Kazı başkanı Harrison, 13 senedir yürütülen Tayinat Höyüğü kazı çalışmalarının bu sezonluk kazılarında önemli bir esere rastladıklarını ifade etti. Son senelerdeki kazılarında, kapı alanı olduğunu varsaydıkları bir bölgede faaliyetlerini yürüttüklerini söyleyen Harrison, ‘2012 yılında Kral Suppiluliuma'nın heykelini çıkarmıştık. Aynı alanda yürüttüğümüz kazılarda, belden yukarısı korunmuş biçimde bir kadın heykeline daha rastladık. Suppiluliuma heykeliyle aynı zamana ait olan bu heykel birbirlerine her konuda çok benzemektedir.’ ifadelerini kullandı. Ayrıca kendileri için bir kadın heykeli bulmanın çok önemli olduğunu belirtti.