Batman'ın Hasankeyf ilçesinde baraj gölü sahasında kalan tarihi eserler bu yılın sonuna kadar yeni yerlerinde ziyaretçilerini bekliyor olacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki Ilısu Barajı'nın tamamlanmasından dolayı buradaki tarihi eserlerin taşınacağı haberini verdi.Ilısu Barajı alanında bulunan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin, Türkiye'de ilk defa uygulanan proje ile 2 kilometre taşınarak baraj gölü sahasından çıkarıldığını ve yeni yeri olan Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na yerleştiğini söyleyen Eroğlu, taşıma işlemi için 8 "Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı (SPMT)" kullanıldığını belirtti. Bakan Eroğlu, bu proje içeriğinde Zeynel Bey Türbesi haricinde yedi tarihi eserin daha taşınacağını belirtti.

Hasankeyf'te proje içeriğinde yer alan anıt eserlerin Zeynel Bey Türbesi'nde kullanılan şekilden farklı bir yöntemle taşınacağını haber veren Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: ‘Eserlerin taşınma tarihi tam olarak beli olmamakla birlikte çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Bu eserlerden Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi ile minaresi ve Orta Kapı'nın taşıma proje çalışmalarını bitirdik. Söz konusu eserlerin taşıma işleminde, SPMT adı verilen lastik tekerlekli özel platformlar yapının kaydırılacağı yöne yerleştirilecek, hidrolik krikolar ile kaldırılan yapı raylar üzerinde hareket ettirilerek yerlerinin değiştirilmesi hedeflenmektedir’

Bakan Eroğlu, Yamaç Külliyesi'nin kendi yerinde korunacağını söyleyerek, "Er-Rızk Camii ve minaresi, Süleyman Han Camii ve minaresi, Koç ve Kızlar camilerine ilişkin projeleri ise en kısa sürede bitiriyoruz. Baraj tamamlandığı için buradaki eserlerin biran önce taşınması gerekiyor. Eserlerin her biri ayrı bir sistemle taşınacağı için kesin tarih vermek zorlaşıyor’ dedi.