Hasan Sabbah

Hasan Sabbah, Alamut Kalesi'nde kurduğu dünya ve oluşturduğu tarikatla yıllarca adından söz ettirmiştir. Haşhaşi tarikat üyelerine yani fedailerine cennet vadederek suikast düzenlettiği tarih boyunca konuşuldu. Hasan Sabbah kimdir? Hasan Sabbah ne zaman öldü?

Hasan Sabbah

Hasan Sabbah

HASAN SABBAH KİMDİR? 

Hasan Sabbah İran'ın Kum kentinde 1050 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Ali bin Muhammed On iki İmam Şiiliğinin önde gelen isimlerindendi. Hasan'a felsefe, mantık, fıkıh, kelam ve riyaziyyat alanlarında iyi eğitim alması için imkanlar sundu.

9 sene boyunca İran'ı baştan uca dolaştı ve bu süreçte Batıniliğin propagandasını yaptı. Oradan da İran'ın kuzeyine yöneldi.

Sabbah'ın yaptıklarını takip eden Selçuklu Veziri Nizamülmülk, Sabbah'ın yakalanması için emir verdi. Bunun üzerine Hasan, İran Kazvin'e kaçtı. Burada Alamut Kalesi'ni karargahı olarak seçti ve 1090 yılında Nizari-İsmaili Devleti'ni kurdu.

Hasan Sabbah, Haşhaşin tarikatını resmen kurdu ve Alamut'a yerleşti. Yaklaşık 35 yıl boyunca yerleştiği kaleden hiç ayrılmadı. Alamut'a yerleşmesinin ardından Büyük Selçuklu Devleti ve Abbasilere karşı mücadeleye başladı. Hasan Sabbah, kendi döneminde 50'ye yakın suikast düzenlemiştir. Bunların en önemlisi ve ilki Nizamülmülk'ün öldürülmesi olarak bahsedilir.

HASAN SABBAH NE ZAMAN ÖLDÜ?

Mayıs 1124 yılında hastalanıp yatağa düşen Hasan Sabbah, ölümünün yaklaştığını düşündü ve halefi olması için Lemeser Kalesi komutanı Kiya Buzrug Ummid'i seçti. İran asıllı Hasan Sabbah, İsmailli tarikatından geliyordu. 23 Mayıs 1124 Cuma günü hayatını kaybetti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR