Harry Potter serisinin ilk kitabı ‘Harry Potter ve Felsefe Taşı’ kitapseverlerle buluşalı 20 yıl oldu. Dünyaca ünlü kitabın yazarı J.K. Rowling, dünyada en çok satılan kitabı sayesinde geçen yıllar içinde kraliçeden sonra İngiltere’de en zengin kadın olarak tarihe geçti. Haryy Potter’ın 20. Yılına özel, Facebook, kullanıcılarına, büyücülük dünyasından ‘Harry Potter’, ‘Slytherin’, ‘Gryffindor, ‘Hufflepuff’ ve ‘Ravenclaw’ gibi kelimeleri ile ilgili paylaşımlar yapılması halinde, yazıları renklendiren ve kelimeye dokunulduğunda ekranda küçük bir asa ile birkaç sihir sembolü belirmesini sağlayan bir uygulama sundu. Twitter ise internet sitesi Pottermore ve yayın kuruluşu Bloomsbury ile bir araya gelip özel bir #HarryPotter20 emojisi oluşturdu.

Kraliceden sonra İngiltere’nin en zengin kadını olan J.K. Rowling, dünyaca ünlü kahramanının ilk kitabının temellerini dört saat gecikme yapan tren yolculuğu sırasında atmıştır. Yazar kısa dönemli işlerde çalışırken aralarda hikayesini yazmaya devam etti. 1992 yılında Portekiz’e yerleşen yazar, 1994’te tekrar İngiltere’ye dönerek bir yıl sonra eşinden boşandı. Geçimini devletten aldığı işsizlik maaşı ile geçiren yazar, bu dönemde hikayesini tamamlamaya fırsat buldu. Kitabını yazdıktan sonra başvurduğu 12 kitabevinden de red cevabını aldı. Bloomsbury Yayınları, yazarın ismini kısaltarak okuyuculara kadın profili vermemesi şartı ile kitabı basmayı kabul etti.

J.K. Rowling’in dünya çapında 65 dile çevrilen, 400 milyondan fazla satış rakamına ulaşan ve filmleri çekilen serisi, yazara 20 yılda 1 milyar dolardan fazla servet kazandırdı. Günümüzde de film çekimlerinin devam ettiği Haryy Potter karakteri küçük büyük pek çok insan tarafından seviliyor.