Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Komitesi, Filistin'in El Halil kentinde yer alan Harem-i İbrahim'i de içine alan eski şehri, "Filistin'e ait tehlike altındaki dünya mirası" olarak Dünya Miras Listesi'ne aldı.

Polonya'nın Krakov şehrinde bir araya gelen UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin 41. Genel Kurulu'nda, Batı Şeria'nın El Halil kentinde yer alan Harem-i İbrahim ve eski şehrin Dünya Miras Listesi'ne eklenip, korunması gerektiğiyle ilgili oylamalarda bulunuldu. İsrail temsilcisinin, şimdiye kadar yapılan açık oylamaların kaldırılarak gizli ve kapalı bir şeklinde planlanması yönündeki çalışmaları kabul edilmedi.

Yapılan açık oylamada, 3 üyenin "hayır" oyuna karşılık 12 üyenin kabulüyle El Halil kentinin Harem-i İbrahim'i de içine alan eski şehir bölgesi "Filistin'e ait tehlike altındaki dünya mirası" olarak kabul edildi. Oylamada 6 ülke de çekimser kaldı. Oylamalarla birlikte, Dünya Miras Listesi'ne eklenerek koruma altına alındı.UNESCO aldığı yeni kararla, İsrail'in, işgal altındaki Batı Şeria'nın güneyinde bulunan El Halil kentindeki Harem-i İbrahim üzerinde bulunduğu hak iddialarını da reddetti.