Hamile İken Okunması Gereken Dua ve Sureler

Hamilelik döneminde okunması gereken dua ve sureler nelerdir?

Hamile İken Okunması Gereken Dua ve Sureler

Hamilelik dönemi boyunca sürekli olarak Kur'ân-ı Kerim okunmalı, dil ile yapılan dualarla birlikte lisan-ı hal ile de dua edilmelidir.
Çocuğun hayırlı bir evlat olması için anne istediği gibi bolca dua edip sık sık Kur'an-ı Kerim okuyabilir. Lakin hamilelik döneminde dil ile yapılan dualarla birlikte lisan-ı hal (hal dili) ile de yapılan dualar, çocuğun hayırlı bir evlat olmasına yardımcı olur.. Annenin hamileyken ya da hamilelikten önce ve sonra yaptığı işler neticesinde çocuğun ruh ve beden sağlığı da olumlu ya da olumsuz yönde gelişir. Hayırlı bir çocuğa sahip olmak isteyen ebeveynler öncelikle kendi davranışlarına dikkat etmeli ve Allah’ın rızasını kazanabileceği işler yapmalıdır.

Hamileyken İnşikak suresi çok okunmalıdır

Kolay doğum yapmanın (ve diğer işleri de kolaylaştırmanın) bir güzel yolu İnşikak suresini sıklıkla okumaktır. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi)

Doğum yaklaşınca Ayetül Kürsi, Araf Suresinin elli dördüncü ayeti ve Felak-Nas Sureleri okunmalıdır

Peygamberimiz (asm), kızı Hz. Fatıma’nın (ra) doğum sancısı başladığında Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini ve Ayetü’l-Kürsi’yi, A’râf sûresinin elli dördüncü ayetini ve Muavvizeteyni (Felâk-Nâs sûrelerini) okumalarını söylemiştir. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

Hamilelik döneminde el-Musavvir zikri çokça çekilmelidir

Hamile hanımlar ellerini karınlarının üzerine koyarak el-Musavvir (cc) zikrine devam ederlerse inşallah bu doğacak çocuk da bu esma-i İlahiye ile güzel ve sağlıklı olur. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi)
Yasin-i Şerif birçok hayırlı kapının açılması için bir tılsımdır
Kırk bir Yasin-i Şerif okumak konusunda da âlimler “birçok hayırlı kapının açılması için bir tılsımdır” demişlerdir.
Hz. Enes (ra) anlatıyor: "Hz. Peygamber (asm) buyurdu ki: "Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'ân'ın kalbi de Yâ-Sîn'dir. Kim bu sureyi okursa, Cenab-ı Hakk, bu okuması sebebiyle kendisine, Kur'ân-ı Kerim'i -Yâ-Sîn hariç- on kere okumuş sevabını verir." (Tirmizî, Sevâbu'l-Kur'ân 7, (2889)

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR