Hakan Mengüç Bağcılar Ramazan Etkinliklerinde

Bağcılar Belediyesi'nin online ramazan etkinliklerine neyzen-yazar Hakan Mengüç konuk oldu.

Hakan Mengüç Bağcılar Ramazan Etkinliklerinde

Hakan Mengüç Bağcılar Ramazan Etkinliklerinde

Bağcılar Belediyesi ramazan etkinliklerini “Evde Ramazan farklı yaşanır” adıyla dijital platformlara taşıdı.

Online olarak yayınlanan ve Çanakkale Zafer Müzesi’nde gerçekleşen programın konuğu neyzen-yazar Hakan Mengüç oldu.

Ülkemizin tanınmış kişisel gelişimci ve yaşam koçlarından olan Mengüç,              “Modern toplum bize ‘Hep bir şeye sahip olursak mutlu olacağımızı’ söylüyor. Biz de öyle zannediyoruz. Ta ki bir gün bütün istediklerimize sahip olduğumuzda mutlu olmadığımızı anlarız. Aslında mutluluk çok şeye sahip olmak değil az şeye ihtiyaç duymaktır. Çünkü sahip olduğumuz her şey bir süre sonra bize sahip olmaya başlıyor. Biz sahip olduklarımızın farkında değiliz. Biz sahip olduklarımızla mutlu olacak şekilde yaratıldık bence. Bunun farkına varmayı en güzel mutluluk olarak düşünüyorum” dedi.

AŞK İKİ GÖNÜL ARASINDA YAŞANIR

Sufilerin aşktan asla vazgeçmediklerini belirten Mengüç, “Öncelikle sufiler ‘Aşık ol’ derler. Beşeri de olsa İlahi de olsa aşık ol. Mecazi de olsa gönlüne bir ateş düşsün. ‘Leyla’dan geçmeden de Mevla’ya varılmaz’ derler. Senin duyduğun aşk da İlahi aşkın yansıması. Çok sevdiğimiz insanlar karşımıza çıkabilir.  Ondaki o aşk bile asıl kaynaktan geliyor. Sufiler der ki ‘Her şeye aşık olabiliriz. Çocuğunuza farklı, eşinize farklı, Yaradan’a da farklı. Hepsi ayrı. Tek nokta kalpten gelmesi.’ Ayrıca aşk iki beden değil iki gönül arasında yaşanır” diye konuştu.

Neyin hikayesine de değinen Mengüç şu ifadeleri kullandı:

 “Mevlana neyi insana benzetmiş. Kamış parçası, nefes olmadan anlam taşımıyor. Bir neyzen üfleyince o tılsımlı melodiler çıkar. İnsanda böyledir. Sadece bedeni bir anlam ifade etmez. Ona ruh üflenince bu beden bir anlam kazandı. Mevlana kaderi açıdan da neyi insana benzetir. Neyin içi delinir, delikler açılar, bekletilir, sabreder ve tam öldüm derken bir neyzenin nefesiyle çok güzel bir ses çıkar. Ney anlar ki bu kötü olaylar beni kahretmek için değil kemale ermek içinmiş. Mevlana der ki; senin de yaşadığın acılar seni kahretmek için değil olgunlaştırmak ve kemale erdirmek içindir.”

Programda Mengüç’ün ney dinletisi sosyal medya izleyicisi tarafından büyük beğeni topladı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR