Kur-an'ı Kerim'de pek çok ayette bahsi geçilen hurma cennet meyvelerinden birdidir.  Hz. Muhammed'in de bir çok hadislerinde yer verdiği hurma, incelendiğinde insan sağlığı açısından önemli bir gıda özelliği taşımaktadır. tarihin en eski meyvelerinden biri olan hurma içinde bulunduğumuz Ramazan ayı dolayısıyla normalden daha fazla tüketilmeye başlandı. Lezzetli bir gıda olmasının yanı sıra besleyizi özelliğe sahip olan hurma ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Hurmanın sahip olduğu özellikler Meryem Suresinde dikkat çekiliyor.

''Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: “Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.” Altından (bir ses) ona seslendi: “Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır.” Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin.” Artık, ye, iç, gözün aydın olsun…'' (Meryem Suresi, 23-26)

Hurma, hamilelikte tüketilmesi gereken önemli bir meyvedir. Doğumu kolaylaştıdığı gibi doğum sırasında olabilecek kan kaybını önleyerek vücut şekerinin düşmesini önler. Kalorı değerinin yüksek olmasından dolayı hastalıklarda yaşanan güçsüzlük, yorgunluk gibi durumları engeller. İnsana hareket ve enerji sağlayan hurma özellikle kış aylarında vucütta ısı oluşumuna yardımcı olur.

Hz. Muhammed hurmayla ilgili hdislerinden birinde; ''Hurmayı ya 1 tane, ya 3 tane, yada 5 tane yeyiniz'' diye buyurmuştur. Amerika'da yapılan araştırmalar sonucunda, hurma tek sayıda tüketilirse şekeri karbonhidrata çevirerek vücuda enerji veriyor, çift sayılarda tüketilirse ise şeker potasyuma dönüşerek böbrekleri olumsuz etkiliyor.