Gusül Abdestini Ne Kadar Doğru Alıyorsunuz?

Müslüman kimsenin en fazla dikkat etmesi gereken konulardan birisi gusül abdestinin alınmasıdır. Gusül nedir? Nasıl Alınır? Gusül alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Gusül Abdestini Ne Kadar Doğru Alıyorsunuz?

Müslüman kimsenin en fazla dikkat etmesi gereken konulardan birisi gusül abdestinin alınmasıdır. Gusül nedir? Nasıl Alınır? Gusül alınırken nelere dikkat edilmelidir? Bunlar her Müslümanın bilmesi gereken sorulardır.

Fıkıhta abdeste küçük temizlik, abdest almayı gerektiren hallere de küçük kirlilik denir. Gusle ise büyük temizlik, guslü gerektiren hallere de büyük kirlilik denir. Kuran-ı Kerim’de guslü gerektiren haller şu şekilde geçiyor.

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR

Her mezhebe göre farz ve sünnetler değişmekle birlikte, 'bütün vücudun kuru bir yer kalmayacak şekilde tamamen yıkanması' şeklinde ortak yani ortak bir görüş vardır. Bununla beraber genel anlamda farz, sünnet ve adabıyla gusül şöyle alınır:

Besmele, niyet, elleri ve avret yerini yıkamak, bedenin herhangi bir yerinde kir ve pislik varsa onu gidermek.

Namaz abdesti gibi abdest almak (Fakat su birikintisi varsa ayaklar sona bırakılmalı), abdestten sonra, önce 3 defa başa, sonra sağ, sonra sol omuza su dökmek. Sonra diğer uzuvları yıkamak, her defasında bedeni iyi ovuşturmak. Her azayı üçer defa yıkamak, suyun kullanımında israf etmemek avret yerlerini örterek yıkamak.

Gusül esnasında konuşmamak gusülden sonra çabucak giyinmek. Abdestin adabı sayılan diğer güzel davranışlar, gusül için de geçerlidir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR