İzmirli minyatür ustası Arya Kamalı,eşsiz maharetini tespit tanelerine işliyor. Kamalı'nın büyüteç ile çalıştığı 15 milimetre çapındaki tespih tanelerine işlediği padişah resimleri ve tuğralar büyük merak uyandırıyor.

İzmir'deki Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda yer alan Kızlarağası Hanı'ndaki minyatür atölyesinde, baba mesleğini sürdüren Kamalı 30 yıldır birbirinden farklı binlerce minyatür çalışması üzerinde çalıştı. "Aher" ve "murakka" kağıtlarından başka maharetini yansıtacağı çeşitli alan arayışında olan Kamalı, yaklaşık 3 ay önce hünerini milimetrik tespih taneleri üzerinde göstermeye başladı.

Kamalı yaptığı açıklamalarda, farklı alanlarda minyatür çalışması yapmaktan çok keyif aldığını söyledi. Minyatürü kâğıt dışında duvarda ve ahşap üzerinde çalışmış ancak ilk defa teşbih taneleri üzerinde çizim yapmaya çalıştığını ifade etti. Tesbih çalışmasında şimdiye dek alamadığı ilgiyi aldığını söyleyen Kamalı, ‘30 yıl belki de daha fazladır normal minyatürle ilgileniyorum, tespihlere minyatürü ise yaklaşık 3 aydır yapıyorum. Tespihlerimin 3 ayda aldığı ilgiyi, 30 yıldır yaptığım minyatür çalışmaları alamadı. Kısa sürede minyatürlü tespihler, padişahları ya da farklı figürlerin olduğu tespihler herkes tarafından beğenildi. Tesbihlerimin ilgi görmesi beni çok mutlu ediyor’ açıklamalarında bulundu. Tesbih çalışmasında en çok Osmanlı Padişahlarını çizdiği serinin ilgi gördüğünü söyledi.