Bursa’nın en önemli turizm kaynaklarından Gölyazı, Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA)’nin hazırladığı Avrupa’nın En Güzel 30 Kasabası listesine sunuldu. Önceliklerini kültürel miras değeri taşıyan yerlere seyahat eden Japon turistler için düzenlenen listede, Almanyai Fransa, İtalya’dan ikişer kasaba yer aldı. Türkiye, İrlanda, Arnavutluk, Galler, Avusturya, Hollanda, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, İsviçre, İsveç, İspanya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Norveç, Macaristan, Bulgaristan, Finlandiya, Belçika, Polonya, Portekiz, Makedonya, Karadağ ve Romanya’dan ise birer kasaba yer aldı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu bölgede yapılan kazı çalışmaları sırasında Apollonia Tapınağı’nda büyük bir anfi tiyatronun izlerine rastlanıldığını belirtti. Bozbey, Kazı çalışmalarında pek çok kıymetli eserler bulunduğunu, bu değerli eserlerin üzerinde Uludağ Üniversitesi ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Ortaya çıkan her türlü objenin, Gölyazı’yı Türkiye’de değerli bir yere getireceğini ve yenilenme hazırlığında olan binaların bitimiyle, Gölyazı’yı UNESCO Dünya Mirası Listesine aday göstermeyi düşündüklerini ifade etti.

Çalışmalar tamamlandıktan sonra adaya araç girişleri yasaklanıp, ulaşımın tren ve vbisikletlerle yapılacağından bahseden Bozdağ, altyapı engeli ile karşılaştıkları için zaman alacağını belirtti. Bölgeye farklı bir hava vermek istediklerini vurguladı.