Geleneksel Türk Gölge Oyunu olan Hacivat ve Karagöz oyunu Bosna Hersek'te canlanıyor. Özellikle Ramazanda etkinlik gösteren Hacivat ve Karagöz gölge oyunu, orjinal resimlerinin ortaya çıkarılması ile bu konuya ilgi gösterseen sanatcılar ve sanatseverlerin gayretleri sonucu Bosna Hersek'te yeniden hayata geçiyor.

Bosna Hersek'in son ''Karagözcüsü'' Hasip Ramic'in 1930 yılında vefat etmesi üzerine Karagöz ve Hacivat gölge oyunu ülkede unutulmaya yüz tutmuştu. Hasip Ramic'e ait   olan gölge oyununun orjinal resimlerin gün yüzüne çıkarılması sonucu meraklı sanatseverler ve  sanatçılr tarafında bu tasvirler çoğaltıldı. Çoğaltılan bu tasnifler üzerinde çalışılarak ortaya yeni  oyunların çıkmasıyla  Havat ve Karagöz gölge oyunu yeniden canlanıyor.

Bosna Hersek'e kültürel anlamda değer katan Hacivat ve Karagöz gölge oyunu, ülkeye nostaljik bir hava getiriyor. Bir asıra yakın geçmişi bulunan tasvirlerin içinde Karagöz, Hacivat, Tuzsuz Deli Bekir, Bebe Ruhi ve başka bir çok karakterler, Ramazan gecelerinin ardından uzun yaz gelerininde gözdesi olacak. Saraybosna Müzesinde korunan orjinal tasvirler kullanılarak çoğaltılan kopyalarla Ramazan arefesinde Hacivat ve Karagöz gölge oyunu gösterimine başlandı.