Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde bulunan Uğurlu - Zeytinlik Höyüğü kazı çalışmalarında tarihe ışık tutacak yeni bulgular elde edildi. Uğurlu – Zeytinlik Höyüğünde 7 bin sene olduğu düşünülen bir yapı kompleksi ile birlikte erkek kadın ve çocuklara ait 13 iskelet ortaya çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 2009 senesinden şimdiye kadar yürütülen kazı çalışmaları, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burçin Erdoğu önderliğindeki bir grup sayesinde Ege adaları ve Batı Anadolu'da çok eski tarihlere dair bilinmeyen bilgiler elde ediliyor.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Erdoğu, kazı çalışmaları hakkında yaptığı konuşmada, 2009 yılında başlayan faaliyetlerin Uğurlu köyünde ve Zeytinlik Höyüğü çevresinde ciddi anlamda devam ettiğini belirtti.

Erdoğu, bu sene ki kazı çalışmalarında ciddi bulgular elde ettiklerinin altını çizerek, "Bu bölge, doğu Ege adalarının en eski dönemlerden itibaren yerleşim yeri olarak kullanılıyor. 2017’de yaptığımız kazılarda 7-8 odadan oluşan bir yapı bulduk. . Milattan önce 5 bin 500'lü dönemler Batı Anadolu'da, Kuzey Batı Anadolu'da ve Balkanlara ilerleyen zamanlarda, değişimin, farklılaşmaların yoğun olarak yaşandığı bir dönem.’ dedi.