UNESCO tarafından geçici dünya kültür mirası listesine alınan Denizli'deki Laodikya Antik Kenti'nde, antik dönemde sportif yarışmaların ve gladyatör dövüşlerinin düzenlendiği arenanın, ülke turizmine katkıda sağlaması için gerekli çalışmalara başlanıldı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek önderliğinde 13 senedir devam eden kazı ve yenileme faaliyetlerinde bu zamana kadar yaklaşık 4 bine tarihi miras ortaya çıkarıldı.

Antik şehirdeki Stadyum Caddesi'nde yer alan ve kendi zamanında Anadolu'da bulunan en büyük arena olduğu bilinen Laodikya Stadyumu'nun gün yüzüne çıkarılması için gerekli hazırlıklar yapıldı. Tarihi arena antik dönemde gladyatörler için oldukça önemli yerlerden biriydi. Koruma Kurulu’nun onay verdiği proje sonrasında, sportif yarışmalarla birlikte gladyatör savaşlarının gerçekleştiği arena, bin 494 senenin ardından eskisi gibi ayakta olacak. Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Şimşek, yaptığı konuşmada ‘Arenada bulunan yıkık sütunların, şimdilik modelleme çalışmaları sürdürülüyor, kemerleri ile beraber üç ay kadar bir sürede ayağa dikilecek. Bu şekilde tarihi arena caddesi bin 500 sene sonrasında tekrar hayata döndürülecek.’ dedi.