Gerga Antik Kenti'ne İlk Kazma

Aydın'daki Gerga Antik Kenti'nde ilk kazma vuruldu. 2 bin 600 senelik tarihi kentte protokolün de katılımıyla gerçekleşen çalışmada, yaşam merkezini gün yüzüne çıkarma hedefleniyor.

Gerga Antik Kenti'ne İlk Kazma

Gerga Antik Kenti'ne İlk Kazma

Kariada ve Gizemli Köy olarak da bilinen bölgede tapınak, çeşmeler, yıkılmış kayadan yapılmış heykeller ve içinde bulunan yaşam merkezi ortaya çıkarılıyor. 

Kazı alanında düzenlenen törene AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş ve Bekir Kuvvet Erim, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Çine Kaymakamı Turan Erdoğan, Aydın Arkeoloji Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Başkanı Arkeolog Doç. Dr. Murat Çekilmez, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Umut Tuncer, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen gibi isimler katılım sağladı.

KAZMA VE KÜREKLERLE AYNI ANDA BAŞLANDI

Gerga Antik Kent'te yapılan incelemelerin sonrasında, protokolde bulunan misafirler kazı çalışmasını kazma ve küreklerle aynı anda başlattı. Tarihi milattan önce 600'lü yıllara dayandığı düşünülen Gerga Antik Kenti gün yüzüne çıkarılacak. Gün yüzüne çıkarılan kent, turizme kazandırılacak.

Aydın'a gelen turistlerin daha çok sahil kenarlarına gittiğini kaydeden AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyon Başkanı Mustafa Savaş, 'Tarihi ve kültürel mirası ortaya çıkarmak için buradayız. Aydın medeniyetler tarihi ve kültür şehridir. 23 tane antik kentimiz var. Bu antik kentlerimizi, daha fazla turist çekebilen alanlar haline getirmemiz gerekiyor. Geçen yıl ilimize 2 milyona yakın turist geldi. Ancak antik kentlerimizi ziyaret eden turist sayısı sadece 50 bin. Turizmi sadece güneş, deniz, kumun ötesine bir kültür turizmi haline getirmek adına bu tür antik kentlerimizi daha fazla ziyaretçi turistle buluşturarak ilimizin turizmden daha fazla pay almasını sağlamaktır. Bizim hedefimiz budur. Buradaki mirasta sabırla çalışılarak gün yüzüne çıkarılacak. Buradaki çalışmalarda bölgemize ilçemize ilimize ve ülkemize de önemli bir değer katacaktır. Burada yaşayan insanlara da katkı sağlayacaktır' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR