Galata Kulesi'nde Restorasyon Ertelendi

Galata Kulesi'nin müze olması için devam eden restorasyon çalışmalarına ebabil kuşlarının yuvaları sebebiyle ara verildi.

Galata Kulesi'nde Restorasyon Ertelendi

Galata Kulesi'nde Restorasyon Ertelendi

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen ve müze olması için restore edilmeye başlanan Galata Kulesi'nde çalışmalara dış cephedeki kuş yuvaları nedeniyle ara verildi.

Konuyla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı ve restorasyonun sonbaharda yapılacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Galata Kulesi'nde yürütülen müzeleştirme çalışması sırasında ebabil kuşlarına duyarsız kalamazdık. Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz. Ayrıca müzede Galata'nın kuşları için özel bir bölüm de olacak. Hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ise yaptığı yazılı açıklamada, "Ebabil kuşlarının Galata Kulesi'ndeki yavrulama döngüsü devam ettiği için Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un talimatları doğrultusunda, Bilim Kurulu ve ilgili derneklerle yapılan değerlendirme sonucunda iskelenin acilen kaldırılarak bakım çalışmalarına sonbaharda başlanması kararlaştırılmıştır. Restorasyon sırasında mevcut kuş yuvaları olduğu gibi korunacaktır. Yapılacak müze konsepti içinde Galata'nın kuşlarına özel ver verilecek. Galata, kuşların yuvası olmaya devam edecek" ifadelerine yer verdi.

İLİşKİLİ HABERLER

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR