Ramazan ayından oruç ibadetinin dışında maddi durumu yeterli olan Müslümanların fitre vermesi gerekmektedir. Bayram namazı çıkışına kadar verilmesi gereken fitre veya Sadaka- i fıtır ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı asgari miktarı her sene olduğu gibi belirlemiştir.

2017 YILI İÇİN DİYANET'İN FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı' na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu seneki Fitre' yi belirlerken bir kişinin asgari geçim tutarını hesapladı. Buna göre 2017 senesi Fitre tutarı 16 TL olarak tespit edildi. Yalnız bu rakamın asgari bir bedel olduğu, imkanı olan Müslümanların kendi günlük yeme içme şartlarını göz önüne alarak bu miktarı kendileri adına belirlemesinin daha önemli olduğu ifade edilmekte.

KİMLER FİTRE VEREBİLİR

Sadaka- i fıtır, borcundan ve asli gereksinimlerinden fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman' a vaciptir. Fakat sadaka- i fıtırda, zekatta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir sene geçmesi şartı aranmamaktadır.

FİTRE KİMLERE VERİLİR, KİMLERE VERİLMEZ, ZEKATIN HÜKÜMLERİ FİTREDE DE GEÇERLİ Mİ?

Ana babaya, dedeye, büyük anneye, evlada, toruna, hanıma ve Müslüman olmayana fitre verilmez. Fakir olmak şartı ile kardeşe, geline, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa, üvey babaya, üvey anneye fitre verilir.