Havaların ısınması ile birlikte insan kendini kapalı mekanlardan hızla kaçar halde buluyor. Evlerde, cafelerde buluşmaların yerini açık hava mekanlar, parklar, bahceler, sahiller alıyor. Soguk geçen bir kış mevsiminden sonra güneş havayı ısıtırken insanda ruhunu ısıtma cabasına düşüyor. Yaz geldiğinde kapalı mekanlar dışarı doğru açılırken aklımıza sinema ve tiyatrolar geliyor. Eskinin yazlık sinemaları ve dahada eskinin antik tiyatroları kulağa ne kadarda hoş geliyor. Günümüzde hala bazı ilçelerde,semtlerde yazlık sinema geleneği devam ediyor. Tüm mahalleli çekirdekleri, dondurmaları ile sandalyelerde püfür püfür esen rüzgar esliğinde izlenilen filmin tadını cıkartıyor. Her sene yazlık sinemaların sayısı azalsada yine bu gelenegi devam ettiren yerler var.

İlk olarak boğaza nazır bir semt olan Çengelköy bu gelenegi sürdürenler arasında. Halı sahadan yazlık sinemaya dönüştürülen yerde yaz boyunca farklı filmler gösterime girerek sinema severler ve çocuklarla buluşuyor. İkinci sırada Deniz Private Acık Hava Sineması var. Eviniz Ataşehir taraflarına yakın ise sizde burayı değerlendirip açık hava sinemasını tadına bakabilirsiniz.Üçüncü adres Vodafone Freezone tarafından film gözterimleri geçiğimiz senelerde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsünde yapılmıstı. Bu yıl nerede yapılacagı ile ilgili bilgiyi vodafone Freezone sayfasından takip edebilirsiniz. Vialan Açıkhava sineması da Avrupa yakasında gözde olan yerler arasında. Yıldızların altında sinema keyfi için yer bulabilmek biraz zor o nedenle gitmeden önce telefon açıp yer durumu sorgulamada rezervasyon yaptırmakta fayda var .Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü kendisi başlı başına bir sinema sahnesi gibi ve yaz akşamları film izlemek için en uygun adreslerden biri gitmeden önce gösterim bilgileri almakta yine fayda var .Kadıköy Belediyeside bu kervana katılanlardan. Her yıl farklı Parklarda kurulan yazlık sineması ile sakinlerine keyifli seyirler sunuyor. Yazlık sinema öncülerinden bir diğer büyük isim de Gençtürkcell. Heryıl farklı mekanlarda perde acan Gençtürkcell ekibi bakalım bu yaz nerede perde acacak. Son olarak İstinyedeki Enka Vakfı Açıkhava Sineması iyi bir fırsat olabilir. Özel olarak şeçilen filmlerin yanı sıra yeni vizyon filmleride gösterilmekte.

Yaz tatilimizi ya da sıcak yaz günlerimizi renkli kılacak farklı deneyimler yasayacagımız etkinlikler arasına yazlık sinemaları mutlaka ekleyelim.