1995 yılında Hollywood yapımı olan 'Esaretin Bedeli' filmi yayınladığıgünden bu yana en çok izlenilen filmlerden birisi olmuştur. Yönetmenliğini Frank Darabont'un üstlendiği filmde, Tim Robbins, Morgan Freeman başrolleri paylaşmışlardır. Film izleyenleri tarafından pek çok sevildiği gibi günümüzde de filmin en çok izlenenler arasına girmiş olması başarılı bir yapıt olduğunu göstermektedir. Film hapishaneye düşen birinin orada tanıştığı ve arkadaş olduğu kişiyle aralarında ve hapishanede geçen olayları anlatmaktadır. Dram, polisiye ve su, türlerinin en güzel örneklerinin sunun bir başyapıt denilebilir.

Senaryonun Stephan King'e ait olduğu Esaretin Bedeli, Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu'nda sevenleriyle buluşacağı haberi geldi. Önümüzdeki sezonlarda seyircisiyle buluşacak olan tiyatro için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Alınan bilgilere göre, 'Guguk Kuşu' ve ' Frankkenstein' gibi sevilen yapıtlarıda sahnelerine taşıyacak olan  Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu öncelikle 'Esaretin Bedeli'ni tiyatroseverlerle buluşturacak.

Kerem Alışık, Türkiye'de ilk kez sahnelere çıkacak olan oyun için hazırlıkların başladığını belirtti. Dünyada pek çok hayran kitlesine ulaşan filmin tiyatro çalışması içinde yer aldığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi.