Eş aramak için okullar, gönüllü dernekler, seminerler, etkinlik programları, eş-dost ziyaretleri, camiler potansiyel birlikteliklerin olduğu yerlerdir. Doğrusunu ifade etmek gerekiyor ki buralar eş bulmak için olması gereken mahremiyeti sergilemiyor.
Eş arayışında olan kişilerin bu tarz yerlerde özel olarak buluştuklarını ve konuştuklarını görmek artık çok yaygın. Oysaki bun yolların hiç biri dinimizce uygun görülmüyor.

1- Neden evleniyorum?
Herkes evleniyor gibi nedenler öne sürmek pek geçerli bir sebep değildir. Son kararı vermeden önce bile kendinize sormanız gereken ilk soru budur. Bu şekilde İslam’ın evliliğe ve neticelerine nasıl baktığını anlayabilirsiniz. Dinimizde evlilik imanın bir parçası olarak görülmektedir ve Efendimiz’in bir sünnetidir. Yani dünyada başlayıp ahirette devam edecek önemli bir meseledir.

2- Evleneceğim kişide neler arıyorum?
Ebu Hureyre -ra- rivayet ediyor, Efendimiz buyurdular ki: ‘ Erkekler 4 sebepten bir eş seçerler; parası, sülalesi, güzelliği ve dini. Sen dindar olanını seç ki muvaffak olasın.’ (Buhari, Müslim)
Bu kriterler erkekler için olduğu kadar bayanlar içinde geçerlidir. Müslüman ailelere sahip olmak istiyorsak, din bizim için öncelikli olmalıdır.

3. Kafanızı öne eğin!
Kendinize hayırlı eşler arıyorsanız öncelikle harama bakmaktan uzak durun. Eş arıyor olmanız namahreme bakmanız gerektiği anlamına gelmez.
‘Mü’min erkeklere söyle gözlerini haramdan sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Şüphesiz ki Allah onların yapmakta oldukları şeylerden hakkıyla haberdardır’ (24:30)
‘ Mü’min kadınlara da söyle; gözlerini haramdan sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar, el yüz gibi görünen kısımları müstesna, ziynetlerini göstermesinler ve başörtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar’ (24:31)

4. Kendinize aracı bulabilirsiniz
Evlilik kendi başınıza yapmanız gereken bir hadise değildir. Yakınlarınızdan,
ailenizden, akrabalarınızdan, bir İmamdan veya güvendiğiniz birilerinden
size uygun bir eş için yardım istemek doğru bir karardır.

5. Yalnız buluşmayın
Hz. Ömer rivayet ediyor, Efendimiz -asm- buyurdular ki:
“Bir erkek ne zaman bir kadınla yalnız kalırsa üçüncüsü şeytandır.” (Tirmizi)
Ne olursa olsun evlilik düşüncesi ile bir araya gelen tarafların yalnız bulunmamaları gerekiyor.

6. Konuşmalarının resmi ve önemli konularda olsun
Evlilik düşüncesi ile görüşülen mevzular tamamen İslami dairede geçmeli, herhangi bir dünyevî, mahrem hissî mevzuu konuşulmamalıdır.