Bilecik’te Söğüt ilçesinde bulunan, önünde askerlerin nöbet tuttukları Ertuğrul Gazi Türbesi’ni, Ramazan Bayramı’nda yaklaşık olarak on bin kişi ziyaret etmeye geldi. Ziyaretler, Diriliş Ertuğrul dizisinin etkisiyle ve Ertuğrul Gazi’ye ‘saygı Nöbeti’ projesinden sonra fark edilebilecek bir artış meydana getirdi. Türbeye gelen ziyaretçilerin bir çoğu ailelerden oluşmaktaydı ve gelenlerin gözleri alplerin kıyafetleri ile aksesuarlarına takılı kaldı. Alpler tarihi kültüre uygun bir şekilde nöbet tuttuklarından dolayı türbenin atmosferinde yaşanan değişiklik fark edildi.

Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay, konuşmasında Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’ye ‘Saygı Nöbeti’ çalışmalarının sonrasında türbeye gösterilen ilginin çok fazla olduğunu ifade etti. Sönmezay, türbeyi hafta içi 100-150, hafta sonu 500-600 ziyaretçinin proje sonrasında hafta içi bin, haftasonu ise beş bin kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

Bilecik Valiliği, Jandarma Genel Komutanlığı ve 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı ile birlikte düzenlenen projede Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Merkezi Komutanlığından 9'u uzman çavuş, 4'ü erbaş ve er olmak üzere 13 asker, 7 Mayıs'tan itibaren dönüşümlü olarak türbede "Saygı Nöbeti" tutuyor.