Erol Evgin Kimdir?

16 Nisan 1947 tarihinde İstanbul’un Moda semtinde dünyaya gelen Erol Evgin, 73 yaşındadır. Türk müziğinin klasik sanatçılarından biri olmayı başaran şarkıcıdır. Bunun yanında bestecilik ve oyunculuk da yapmıştır. Peki, Erol Evgin hayatı nasıldır? Erol Evgin biyografisi nasıldır? Erol Evgin kimdir?

Erol Evgin Kimdir?

Erol Evgin Kimdir?

Erol Evgin kimdir: 16 Nisan 1947 tarihinde Moda’da doğdu. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamladı. Liseden sonra, o zamanlar adı Devlet Güzel Sanatlar Akademisi olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Yüksek Mimarlık bölümüne girerek bu bölümden mezun oldu. Okulu bitirdikten sonra bir süre aynı bölümde öğretim üyesi olarak görev aldı.

Eşi Emel Evgin de kendisi gibi yüksek mimardır. Erol Evgin, müzik kariyerine başladıktan sonra, bir süre müziğe ara vererek 1986 yılında eşi Emel Hanım ile birlikte bir mimarlık ofisi açtı.

Evgin’in oğlu Murat Evgin de kendisi gibi bir pop müzik sanatçısıdır.

Evgin, 1989 yılında Popüler Müzik Sanatı Vakfı’nı (POPSAV) kurdu. Bu vakfın Yönetim Kurulu başkanlığını yaptı. 2005 yılında da vakfın Onursal Başkanı seçildi.

Peki, POPSAV kurucusu olan Erol Evgin kimdir?

Erol Evgin’in Müzik Kariyeri

Erol Evgin, 1969 yılında ilk 45’lik plağı olan “Sen” ve “Eski Günler”i çıkararak müzik kariyerine başladı. Bu çalışmaların sözleri kendisine aittir.

İlk plağının ardından, bazı televizyon ve radyo programlarına konuk oldu.

1977 yılında, stüdyo albümü “İşte Öyle Bir Şey” piyasaya sürüldü. Albüm, 10 şarkıdan oluşmakta olup sözlerin tamamı Çiğdem Talu’ya aittir. Bu albümünden sonra, “İşte Öyle Bir Şey”, “Bir de Bana Sor” ve “Deli Divane” gibi albümleri de yine Çiğdem Talu ve Melih Pınar ile çalışması sonucu çıktı.

2005 yılında, çalışmalarını Talu ve Pınar ile yaptığı 20 şarkıyı içeren “İşte Öyle Bir Şey” albümü piyasaya sürüldü.

Erol Evgin’in Oyunculuk Kariyeri

Peki, müzisyen olarak tanınan Erol Evgin kimdir: Evgin, aynı zamanda oyuncudur da.

Evgin, 1980 ve 1984 yılları arasında, Haldun Dormen imzalı iki müzikalde başrol olarak rol aldı. Bunlardan biri, “Hisseli Harikalar Kumpanyası”dır ve 400 defa sahnelenmiştir. Diğeri ise “Şen Sazın Bülbülleri” adıyla 200 defa sahnelendi.

Evgin, aynı zamanda müzikal filmlerinde de başrol olarak yer aldı. Bunlar, “Renkli Dünya”, “Meryem ve Oğulları” ve “Bir İlkbahar Sabahı”dır.

Erol Evgin’in Televizyon Kariyeri

Bunun yanında Evgin, televizyon sunuculuğu da yapmıştır. 1992 ve 1993 yılları arasında “Süper Aile” adlı televizyon programını sundu. Program, Show Tv adlı kanalda yayınlandı.

1995 ve 1996 yılları arasında, “Erol Evgin Show” adlı programı hazırlayıp sundu. Bu program TRT 1 kanalında yayınlandı.

2000 ve 2003 yılları arasında “Bir Sevda Masalı” adlı televizyon programının sunuculuğunu üstlendi. Bu program Kanal D ve Star Tv adlı kanallar aracılığıyla izleyicisiyle buluştu.

2012’de “Benzemez Kimse Sana” adlı yarışma programında jüri üyeliği yaptı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR