Enis Fosforoğlu Kimdir? (1948-2019)

1948 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Dizi, sinema, tiyatro oyuncusu olan usta sanatçı, sanatçı kimliğini ailesinden almıştır. Babası oyuncu Renan Fosforoğlu, annesi Mualla Fırat, kardeşi tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter, teyzesi Belkıs Dilligil, eniştesi Avni Dilligil'dir.

Enis Fosforoğlu Kimdir? (1948-2019)

Enis Fosforoğlu Kimdir? (1948-2019)

Usta sanatçının kızı da kendisini örnek almış bir tiyatro sanatçısı olan Seren Fosforoğlu, oğlu Eren Fosforoğlu. Eşi Serda Fosforoğlu’nu ise 2001 yılında kaybetmişti.

Enis Fosforoğlu’nun Hayatı

Galatasaray Lisesi’nde eğitim gören Fosforoğlu, liseyi bitirdiğinde Ankara’da konservatuvar sınavlarına girdi. Ankara Devlet Tiyatrosunu kazanan sanatçı, 1970 yılında mezun oldu. Mezuniyetinden 1976 yılına kadar Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde görev yaptı.  1977 yılında televizyonlarda ünlü olan sanatçı, devlet tiyatrolarından istifa edip tekrar İstanbul’a yerleşti. Burada 2 yıl müzikhollerde çalıştı, birçok tiyatro topluluğunun içinde bulundu, 1980 yılında kendi adına tiyatro kurarak uzun  yıllar onlarca sanatçı yetiştirdi. Sinema sektörüne de katkıları olan sanatçının senaryo ve yönetmenlik denemesi de bulunuyor. Ayrıca sinema filmi çevirmenliği de yapmıştır. TRT FM ve Halk TV Radyo’da radyo yayınları yapıp, tiyatro üzerine de dersler vermiştir.

Enis Fosforoğlu’nun Ölümü

11 Haziran 2019’da Büyükada’da yaşayan Türk sineması ve tiyatrosunun usta ismi Enis Fosforoğlu, 71 yaşında kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Doktorunun yaptığı açıklamaya göre ‘’daha önce geçirdiği bypass ameliyatı ve stent sebebiyle tedavisi sürdürülmekteydi. Yapılan anjiyoda,, iki kalp damarında darlık tespit edildi ve stent işlemi uygulandı. Sonrasında durumu stabil olan hastamız evde takip edilmek üzere 15 Haziran’da taburcu edildi.’’ bilgisi alındı. Usta sanatçı 22 Haziran 2019’da Büyükada’da evinde geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti.

‘Türk tiyatrosuna birçok oyuncu kazandırdı’

Usta sanatçının kızı Seren Fosforoğlu, babasının ince ruhlu, zarif bir kişilik olduğunu belirterek şunları dile getirdi: Babasının zarif bir kişilik olduğunu, kimseyi kırmayan, iltifatı, tatlı sözü seven biri olduğunu söyledi. Annesinin giderken, 30 yıllık aşkım ona iyi bak dediğini öğrenmiş. Seren Fosforoğlu bunların ağırlığını hep üstünde hissettiğini belirtti. Babasının ayrıca çok özgür ruhlu olduğunu, hayatına müdahale edilmesinden hoşlanmadığını belirtip kendi yaptıklarının sevgiden olduğunu söyledi. Özgür ruha sahip olan babasının bu özelliğinden olacak ki Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılıp özel tiyatrosunu kurduğunu ve Türk tiyatrosuna birçok sanatçı kazandırdığını gururla dile getirdi. Biz de uzun yıllar bu öğrencilerle iç içe olduk beraber büyüdük dedi. Şimdi babasının ardındaki boşluğu nasıl dolduracağını bilemediğini de sözlerine ekledi.

 

 

Enis Fosforoğlu’nun Aldığı Ödülleri

1981 "En iyi yönetmen ödülü"

1989 "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" Jüri özel ödülü

1999 "Lions" İletişim Ödülü

Enis Fosforoğlu’nun Filmografisi

Pek Yakında - 2014

Mavi Kolye - 2004

Keloğlan - 2003

Mutluyüz Ailesi - 2001

Şükran Büfe - 1999

Seven Unutmaz - 1978

Zor Oyunu Bozar - 1978

Derbeder - 1977

Herkesin Sevgilisi - 1970

Zeyno - 1970

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR