Canan Alimdar’ın yüzyıllardır Anadolu kadınının dokuduğu kilimlerden esinlenerek hazırladığı “Eli Belinde” koleksiyonundaki parçalar serginin açılışına gelen davetlileri, tasarımlarının yanı sıra kendine has hikayeleri ile de hayran bıraktı.

Koleksiyonun her parçasında ayrı bir hikaye

Her bir parçasının kendine ait hikayesi olan koleksiyonun ana motifi “Eli Belinde”,  Anadolu kadınının sadece dişiliğini değil; bereket, uğur, kısmet, mutluluk ve neşeyi de sembolize ediyor. Anadolu’da birçok kazı alanında ortaya çıkarılan, bugün başta Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi olmak üzere çeşitli müzelerde sergilenen ana tanrıça heykelleri de bu motifin temelini oluşturuyor. 

Eli Belinde, Zümrüt Dağın Etekleri, Pıtrak, Kyma, Düğün Dernek gibi isimler ve hikayeler ile özdeşleşen bu koleksiyonda sanatçı 18 ayar altın, 925 ayar gümüş kullandı. Kilim dokusu ve motiflerini ön plana çıktığı “Eli Belinde” koleksiyonunda ürünlerin tümü Anadolu kadınının el emeği, göz nuru, fedakarlığı ve çalışkanlığını yansıtıyor.

Nasıl ki güzelim kilimler Anadolu’nun cefakar kadınları ve ceylan gözlü genç kızlarının kınalı ellerinde can bulduysa Canan Alimdar’ın yeni koleksiyonu da aynı güzelliği bileziklere, küpelere, kolyelere yansıtıyor. Aynen kilimler gibi sanatçı eserlerinden oluşan koleksiyondaki her bir parça da farklı bir öykü anlatıyor. 

Star