Gaziantep Mevlevihane Vakıf Müzesi’nin tarihi dört asırlık bir geçmişe uzanıyor. Müze, Ramazan’da Mevlevi kültürünü merak eden yerli vatandaşlara ve turistlerin çok fazla ilgisini çekiyor. Müzede bulunan asırlık el yazması olan Kur’an-ı Kerim müzeyi ziyaret eden misafirlere manevi bir atmosfer içerisinde bulunmalarını sağlıyor. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları ile on yıl öncesinde Kozluca Mahallesi’nde hizmet vermeye başlayan müzede, Türk dünyasına ve İslam kültürüne ait tarihi eserlerin yanında Anadolu’da bulunan camilerden toplanan el yazması Kur’an-ı Kerim’ler yer almaktadır.

Müzeyi ziyarete gelenler daha çok Selçuklu ve Osmanlı zamanından günümüze gelen, tamamı el yazma olan ve altın varaklar ile süslenmiş Kur’an’lara ilgi gösteriyor. Müzeyi yaklaşık olarak her yıl 30 bin yerli ve yabancı turistler misafir oluyor. Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, yaptığı açıklamada, müzede büyük ilgi gören Kur’an’ların 100 ile 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.
Gaziantep’ten ve Anadolu’daki bir çok camiden elde edilen eserleri bizden sonraki gelecek nesillere bırakmak istediklerinin açıklamasını yapan Güven, insanlarımızın artık tarihinin değerini bildiğini ve bu konuya önem verdiklerini de ifade etti.