İslam dininde kutsal olan, cennetten indiğine inanılan ve büyük parçasının Kabe’de bulunduğu ‘Hacer-ül Esved’ taşının Türkiye’de bulunan altı parçasından birisi de Edirne’de Eski Cami’de bulunmaktadır. Müslümanların ibadet ettikleri kutsal mekan olan Kabe’nin yapımı sırasında Ebu Kubeys Dağı’ndan getirilen ve cennetten geldiğine inanılan Hacer-ül Esved taşının, doğal afetler ve farklı nedenlerden dolayı kopan parçaları, Osmanlı Devleti zamanında İstanbul’a getirtildi.

İstanbula gelen parçalardan dört tanesini Mimar Sinan, 1571 yılında eşi tarafından Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’ya yaptırılan, İstanbul Kadırgada bulunan Sokullu Mehmet Paşa Camisi’ne yerleştirdi.

Edirne’de bulunan Eski Cami’de yer alan parça, mihrabın sağ tarafında, mihrap ile minber arasında ki yerde bulunmaktadır. Rivayete göre, cami duvarına yerleştirilen taş, dolu yağışlarından kaynaklanan Kabe’nin duvarlarından kopan taşlardan bir parçadır. Kabe emiri taşları nasıl yerine koyacağını düşünürken rüyasında Peygamber Efendimiz’i görür. Efendimiz kopan taşı Diyar-ı Rum’da bir cami olduğunu oraya gönderilmesini istemiştir. Bu olaydan sonra parça, Edirne’de yapımı yavaş ilerleyen Eski Cami’ye gönderilir. Parçanın bu caminin duvarına yerleştirilmesinden sonra caminin yapımı kısa sürede tamamlanmıştır.