17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23°
  • Ankara 23°
  • Izmir 25°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7091
Euro6,4196
Altın258,66

Ecdad Mirası Olan Bir Kelime 'Diğergamlık'

Ecdadımızdan bizlere kalan miraslar arasında sadece mimari eserlerimiz bulunmamaktadır. Onların kullanmış olduğu, büyük anlamlar taşıyan kelimeler de bizlere miras olarak kalmıştır.

Ecdad Mirası Olan Bir Kelime 'Diğergamlık'

Osmanlı'dan günümüze unutulmuş bir çok kelime, hal, davranış, adet vardır. Her biri bizlere kalan birer ecdad mirasıdir. Bu mirasın korunup kollanmasi, yaşama ve yaşatma çabasında bizim üzerimize düşün bir görevdir. Bu görevleri üstlenmediğimiz için bu mirasın bir çoğu zamanla uya unutulmuş, içi boşalmış ve anlamını kaybetmiştir. Ecdadımızdan bizlere kalan bu mirasa yeniden hayat vermek bizlerin torun olarak yapmamız gereken görevlerden birisidir. Kimi kelimeler ise bizlere o kadar yabancılaşmış durumda ki, adeta başka bir dilde mensup kelimeymiş gibi duyduğumuzda hiç bir anlam belirmemektedir.

Anlamını kaybeden ve neredeyse hiç kullanılmayan kelimelerden birisi 'diğergamlık'tır. Kelime sadece Türk Dil Kurumunun sayfaları arasında yer bulabilmiş kendisine. Diğergam, kişisel yarar gözetmeksizin başkasına yararlı olmaya çalışan kimse anlamına gelmektedir. Anlamından dolayı ne kadar güzel bir yere sahip olması gerekirken günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur. Aslında bir çok kimsenin çok iyi bildiği ama şimdilerde hem kelimeye yabancılaşmış hemde taşıdığı anlama uygun yaşamaktan uzaklaşmış bulunuyoruz. Umarım içerisinde bulunduğumuz bu mübarek Ramazan ayında birazcıkta olsa diğergam olmaya özen gösterebiliriz. Önce ben yerine önce başkası diyerek bir kç yaraya ecdadın öğrettiği gibi merhem olabiliriz.

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri