Dünya genelinde büyük büyük yankı uyandıran "Truva" ve "Karayip Korsanları" gibi Hollywood yapımları ile "Muhteşem Yüzyıl", "Fetih 1453" gibi Türk dizi ve filmlerinde kullanılan kostümlerinin hazırlandığı Denizli'nin Tavas ilçesinde yapılan festivalde, bütün bir yılda üretilen el emekleri tezgâhlarda yerini alırken diğer yandan 650 yıllık devam ettirilen dokuma kültürü hayatta kalmaya devam ettiriliyor.

Burada ikamet eden mahalle sakinleri hayatlarını bu dokuma tezgahlarında kazandıkları ile geçirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle yılsa bir kere düzenlenen bu festival onlar için hem gelir kaynağı hem de kültürlerini yaşatmak için fırsat kaynağı niteliğinde bulunuyor. Bir yıl boyunca ürettikleri ürünleri festival tezgahlarında misafirlere sunun mahalle sakinleri, yerli ve yabancı film ve dizi sektörü için özellikle tarihi yapımlarda ihtiyaç duyulan kostüm ve aksesuarları, yansıtılan dönemin özelliklerini anlatacak biçimde üretiyorlar.

''Truva'' ve "Karayip Korsanları'' gibi dünyada izlenme rekorları kıran filmlerin yanında ''Muhteşem Yüzyıl'', ''Japon Gelin'', ''Çocukluğumun Bağ Bozumu'' ve ''Fetih 1453'' gibi Türk dizi ve filmlerinin kullandığı kostümlerinin hazırlandığı bölgede, dokuma kültürünün hayat bulması için herkes elinden geleni yapıyor.