Diyarbakır'da Yıkılan Gecekondulardan Çıkan Kitabe ve Nişler Şaşkınlık Yarattı

2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesi'ne alınan Diyarbakır'da restorasyon çalışmaları sürüyor. Çalışmalar kapsamında 41 kaçak yapı yıkıldı. Yıkılan yapılardan çıkanlar görenleri şaşırttı.

Diyarbakır'da Yıkılan Gecekondulardan Çıkan Kitabe ve Nişler Şaşkınlık Yarattı

Diyarbakır'da Yıkılan Gecekondulardan Çıkan Kitabe ve Nişler Şaşkınlık Yarattı

UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesi'ne dahil edilen Diyarbakır'ın tarihi surlarında sürdürülen restorasyon çalışmalarında, 41 kaçak yapının yıkımı gerçekleştirildi. Yıkılan yapıların ardından ortaya çıkanlar görenleri şaşırttı. Üzerinde 'La ilahe illallah Muhammed Resulullah' yazılı kitabe ile burcun ön ve yan yüzünde istiridye kabuğu şeklinde olan 2 niş ortaya çıkarıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Dünya Kültür Mirası Listesi'ne 2015'te dahil edilen ve birçok medeniyetin izlerini üzerinde taşıyan Diyarbakır Surları'nda; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışması sürüyor.

Yüksekliği 8 ile 22 metre, çevre uzunluğu 5 bin 200 metre arasında olan ve kalınlığı 5 metreye kadar varan surların üzerinde o dönem inşa edilen ve savunma amaçlı kullanılan burçlarda yapılacak çalışmalarda, yıkılma tehlikesi olan ve acil müdahale gerekenlere öncelik verilecek.

41 GECEKONDU YIKILDI, SÜTUNLAR ORTAYA ÇIKTI

Çalışma kapsamında surların dış çeperinde bulunan ve sur koruma bandı içerisinde kalan çoğu tapusuz, gecekondu niteliğindeki kamulaştırılan 41 yapı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı.

Yıkım çalışmalarından sonra Nur Burcu'nda 'La ilahe illallah Muhammed Resulullah' yazılı kitabe ile burcun ön ve yan yüzünde istiridye kabuğu şeklinde yanlarında küçük sütunlar olan 2 niş keşfedildi.

Melikşah Burcu olarak da bilinen Nur Burcu, sur koruma bandı içerisinde bulunan gecekondulardan dolayı görünmez durumdayken yapılan yıkım çalışmasıyla burcun 1930'lu yıllarda Albert Gabriel tarafından çekilen fotoğraflardan varlığı bilinen niş ve kitabeleri ortaya çıkarıldı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR