Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde yaşanan Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen olayları ve sonrasında darbeci askerlerin yakalanması için yapılan çalışmaları ele alan "15 Temmuz İhanet ve Diriliş Marmaris Belgeseli"nin galası gerçekleştirildi.

Muğla Barosu Konferans Salonu'ndaki galada gösterilen belgesel filmde, olaya tanıklık eden insanların, olay anında yaşadıklarını anlatmaları ve suikast girişimi sırasında insanların 112 Acil Çağrı Merkezine yaptıkları ihbarların ses kayıtlarına da yer verildi.
15 Temmuz geçesini ele alan belgeselde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otelin açıklarında bekleyen sahil güvenlik ekiplerinin karada yaşanan olaylara hiçbir müdahalede bulunmadığı sadece izlediği ve aldıkları emir gereğince hiç br çatışmaya katılmamaları da dikkat çekti.

Muğla Valisi Esengül Civelek, belgeselin yayınlanmasından sonra yaptığı konuşmada Türk milletinin15 Temmuz 2016'da FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimini kahramanca bozguna uğrattığını anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderlik ederek halkın hain darbe girişiminin demokrasi zaferine dönüştürüldüğünü söyleyen Civelek, "Cumhurbaşkanımızın Marmaris'ten tarihe geçen çağrısıyla 79 milyon tek yürek oldu. Bir olduk, beraber olduk. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında kenetlendik. Ölümü göze alarak geleceğimize sahip çıktık." açıklamalarında bulundu.