Büyük bölümünü Lübnan'da bulunan Filistinli vatandaşlardan meydana gelen müzik grubu "Emced"in, Arapça olarak düzenlediği ‘Diriliş Ertuğrul’un dizi müziği Araplardan çok fazla ilgi gördü. Sevilen müzik grubu çoğunlukla parçalarında Filistin’i konu olarak seçerdi. Türkiye izlenme rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisinin Araplar tarafından da büyük ilgi görmesi üzerine Emced grubu, "Ümmetin Dirilişi" güftesiyle parçayı Arap müzikseverlere hazırladı.

Topladıkları küçük yardımlarla kendilerine bir stüdyo kuran grubun kurucusu Nasır el-Gazzavi, "Emced Grubu'nu ve Ümmetin Dirilişi'ni Arap dinleyicisine ulaştırma hikayelerini" ele aldı. Diziyi ilk bölümlerinden itibaren severek takip ettiklerini dile getiren Gazzavi, Arap topraklarında da çok sevilen dizinin müziğini özel bir parçaya dönüştürmeye karar verdiklerini açıkladı.Ortaya çıkardıkları eser için üç farklı şairden şiir istediklerini söyleyen Gazzavi, Filistinli şair Hamid Derviş'in şiirinin çok daha iyi olduğunu söyledi.

Gazzavi, "Ey ümmetimiz gücünüzü kuşanın. Atların sırtlarına semerleri bağlayın. Vallahi izzet bizi çağırıyor. Bu gemi ile denize dalacağız." Sözleri ile başlayan parçasının, dizinin duygularına uygun olarak ümmetin birlik ve bütünlüğünün ele alındığını ifade etti. Parçadaki sözlerin dinleyenleri heyecanlandırdığı söyleyen Gazzavi, genellikle özgün eserler ortaya çıkardıklarını söyledi. Ümmetin Dirilişi adlı parça, grubun sosyal medya üzerinden paylaşılmasından sonra çok fazla ilgi gördü ve kısa zamanda yüzbinlerce beğeni aldı.