Anadolu Selçuklu Devleti idarecilerinden biri olan Emir Celaleddin Karatay'ın yaşamını ve Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılışından öncesini ele alan "Direniş Karatay" isimli filmin 2018 yılı Şubat veya Mart ayında gösterime girmesi düşünülüyor.

Yapımını KTO Karatay Üniversitesinin üstlendiği ve başrolünde bulunan Mehmet Aslantuğ'un dönemin idarecilerinden Emir Celaleddin Karatay rolüne hayat verdiği Direniş Karatay Filmi sinema severlere tanıtıldı. Tanıtım sürecinde ilgili açıklamalar yapan KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, bu çalışmaların sonucunda ortaya sıradan bir film çıkmayacak ifadelerinde bulundu. Öztürk, ‘Türk tarihinde en az dokunulan ve bugünkü vatanımızın temellerini oluşturan günleri, o zamanın cefası ve kahramanlarını tanıyıp vefa borcumuzu ödeyeceğiz. Bunun yanında tarihin temelleri sayılan o dönemi yansıtan farklı yeni projelere ev sahipliği yapacağız’ sözlerinde bulundu.

Selman Kayabaşı’nın kaleme aldığı senaryonun yapımcılığını yine kendisi üstlenmiştir. Kayabaşı, böylesine değerli bir projeye başladıkları için memnun olduğunu anlatırken "Filmin çekimleri bir hafta içerisinde tamamlanacak ve Şubat, Mart gibi gösterime girilmesi planlanıyor. Film, Moğol istilasına karşı direnen Konya insanını ve bu direnişin ortasına da Emir Celaleddin Karatay, Ahi Evran ve Fatma Bacıyı koyan, tarihimizdeki önemli bir kadın sivil toplum kuruluşuna karşılık gelen Bacıyan teşkilatını ve onların erkeklerden oluşan kolu Ahıyan teşkilatını ele alan bir yapım ortaya çıkaracağız’ şeklinde konuştu.