Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), önceki ümmetlerin çok uzun yıllar yaşayıp İslam yolunda cihad eden insanları düşünüp kendi ümmetinin ömrünün az olması nedeniyle az ibadet edecekler diye üzülmesi üzerine Allah Kadir Gecesi’ni Efendimize ve onun ümmeti olarak bizlere nasip etmiştir. Böylelikle çok sevdiği Peygamber’inin gönlünü ferahlatmıştır. Kadir Gecesi her Ramazan ayının son günleri içerisinde yer alır. Bu gecenin değerli olması ise Kur’an-ı Kerim’in ilk indirilmeye başladığı gece olmasıdır.

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine tekabül etmektedir. Kur’an-ı Kerim gecenin değerini şu ayetlerle anlatmaktadır: '' Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede,Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik,gün ağarıncaya kada sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 )

İslam dininin önemli gördüğü gün ve geceler, Müslümanlar için dini hayatın canlanmasını ve imanlarının daha güçlenmesini sağlar. Bu gecelerde daha fazla ibadet ederek manevi dünyalarını açlığa doyururlar. Efendimiz Kadir Gecesi’nin önemi şu haşinde vurgulamıştır: Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."