Devlet Tiyatroları, eski tarihlerde Evkaf Apartmanı olan Ulus’taki tarihi konutunda bir dönem hayatını geçiren Tanpınar ve Orhan Veli’nin odalarını keşfetti ve bu odaları okuma tiyatrosu yapmak istediklerini belirtti.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Nejat Birecik, bu yıl ilk defa sistematik bir şekilde hazırlanacak ‘okuma tiyatrosu’ programı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Oyunların sahnede olmasının daha iyi olacağını ama bu oyunları sahneye taşımanın çok daha güç olduğunu belirten Birecik, ‘Örneğin Türkiye’nin Shakespeare'i olarak ünlenen Abdülhak Hamit Tarhan'ın 'Finten' isimli oyununu, Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi'nin 'Amak-ı Hayal'ini okuma tiyatrosu olarak uygulamayı düşünüyoruz. Devlet Tiyatroları tarafından 15 günde bir okuma tiyatrolarını sanatsever insanlara sunmayı düşünüyoruz.’ dedi.

Birecik, okuma tiyatrolarının uygulanması için Ulus'taki tarihi DT Genel Müdürlüğü binasında da çalışmalara başlandığını ifade etti. Tarihi 1930'lu senelere kadar giden binanın DT tarafından faaliyete geçirilmesinden evvel Evkaf Apartmanı olduğunu ve bu dönemde Ahmet Hamdi Tanpınar ile Orhan Veli Kanık'ın da bu apartmanda bir dönem hayatını yaşadıkların ifade etti.