Deve, sözlükte sırtı hörgüçlü, etinden ve sütünden faydalanılan, geviş getiren bir memeli, bacakları ve boynu çok uzun olan yük ve binek hayvanı şeklinde geçmektedir. Deve Arapça’da ise, güzellik veren, güzelleştiren anlamına gelmektedir. Devenin vücudunda bulunan her bir ayrıntı yaratılış mucizesidir. Rabb’imiz, devenin kelime anlamında olduğu gibi insanlara güzellik vermesi ve fayda sağlaması için hizmetimize sunduğu nimetlerden birisidir. Allah devedeki mucizelerini anlatmak için Kur’an-ı Kerim’de: ’Bakmıyorlar mı o deveye nasıl yaratıldı’ buyurmaktadır.

Çöller yaşamak için elverişsiz yerlerde birisidir. Gündüzleri ve geceleri arasında sıcaklık ve soğukluk çok büyük farklılıklar gösterdiği için su ve gıda bulmak oldukça zordur. Kızgın kumlar üzerinde yürümeye çalışmak zordur ve can yakıcıdır. Böyle uygun şartların olmadığı yerde canlıların büyük çoğunluğu hayatlarını sürdüremezken develer için hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Allah tarafından bu zorluk karşısında yaşayabilecek şekilde yaratılmışlardır.

Çöllerin kavurucu sıcaklarında haftalarca su içmeden hayatlarını sürdürebilirler. Aynı şekilde üzerlerinde insanların ağır yüklerini taşırlar. Devenin kürkü çok kalın yaratıldığından ısıyı ve soğuğu geçirmez ve bütün organları susuzluğa karşı dayanabilecek şekilde yaratılmıştır. Su içmediği zamanlarda su kaybını % 90 azaltmaktadır. Vücudunda bulunan suyu ve besinleri tasarruflu bir şekilde kullanırlar. Sahip oldukları böbrekler suyu tekrar kazanmaya elverişli şekildedir. Develerde bulunan bir başka mucize ise, tatlı su bulamazlarsa tuzlu deniz suyunu da rahatlıkla içebilirler.

Develerin vücudu su buldukları zaman 120 litre içebilecekleri şekilde yaratılmıştır. Başka bir canlılar bu kadar su içtiklerinde hücreleri patlar ve ölürler. Hörgüçleri tam bir gıda deposu görevindedir. Çöllerde bulunabilecek gıdaların başında dikenler mevcuttur. Develerin midesi bu dikenleri öğütebilen bir sisteme sahiptir. Çöldeki kum fırtınalarına arşı göz kapakları da mucizevi bir özellik gösterir. Develer kızgın kumlara dayanıklı ayaklara ve dizlere sahiptirler.