Türk dünyasının "bilge atası"nı anmak amacıyla "23. Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni" gerçekleştirilecek. Başbakanlık Türk Tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Bayburt Belediyesinin organize ettiği şölen, 14-16 Temmuz'da gerçekleşecek. Şölen 13 Temmuz’da Şair Zihni Kent Ormanı’nda açılış resepsiyonu yapılacak.
Şölen, 14 Temmuz’da Masat köyünde bulunan Dede Korkut’un türbesinin ziyareti ile başlayacak. Dede Korkut Anıtı'na çiçeklerin konulmasından sonra açılış töreni, Bayburt Ortaokulu bahçesinde düzenlenecek.

Genç Osman Stadyumu'nda Mustafa Ceceli misafirlere konser verecek sonrasında ise halk oyunları ekipleri ile havai fişek gösterileri ile renkli dakikalar yaşanacak.Şölen içeriğinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Miralay Sabri Bey'in kabride ziyaret edilecek. Ardından Taşhan'da "15 Temmuz Şehitleri" sergisi açılacak.Kop Dağı Şehitlik alanı ve mevzilerinin ziyaret edileceği organizasyonbünyesinde, Şair Zihni Kent Ormanı'nda yöresel oyun gösterileri yapılacak.

Dede Korkut Kimdir?
Dede Korkut, dünya üzerindeTürklüğün en önemli simgelerinden biridir. Dede Korkut hikayelerinde destansı bir şekilde pek çok halk kahramanların mücadeleleri anlatılır. Bu hikayelerde güzel ve hikmetli sözler, Türklerin tarihine ait bilgiler, han ve beyler hakkında methiyeler, Türk töresine ait çok fazla konulara konulara değinilerek, iyiye övgü, kötüye eleştiri vardır. Her öykünün sonunda kopuzuyla ortaya çıkan Dede Korkut, Oğuz beylerine, boylarına dualar okur, şiirler ve bilgece sözler söyler. Bu hikayelerde, Türk boylarının savaşları, barışları, aile ve eğitim yapısı, üstün ahlakı ve karakter sağlamlığına da vurgu yapılır.