29 Nisan 1957 doğumlu olan İngiliz oyuncu Daniel Day-Lewis, oyunculuğu bıraktığını açıkladı. Oyuncu Oscar ve BAFTA ödüllerine sahiplik etmiştir. There Will Be Blood ve My Left Foot filmlerinde gösterdiği başarılı performans ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne sahip olmuştu. 2013 yılında vizyona giren ‘Lincoln’ adlı filmi ile sergilediği oyunculuk kendisine üçüncü kez En İyi Erkek Oyucu dalından Oscar almasını sağlamıştır.

Daniel Day-Lewis’den üzücü bir haber geldi. Kendisi artık beyazperdede boy göstermeyecek. Oyuncunun basın sözcüsü olan Leslee Dart’ın açıklamalarında başarını oyuncunun vermiş olduğu bu karar hakkında bir neden söylenmedi. Dart ‘ Daniel- Day-Lewis bundan sonra aktörlük hayatına son vermiştir. Kendisi uzun zamandır içinde olduğu sektörde birlikte çalıştığı dostlarına teşekkür ediyor. Özel bir nedenden dolayı aldığı bu karar hakkında ne kendisi ne de başka bir temsilci herhangi bir açıklamada bulunmayacaktır’ ifadelerini kullandı.

Lincoln, Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Kan Dökülecek ve Sol Ayağım gibi pek çok izlenen filmlerle sevenlerinin hafızalarına yer etmişti. Oyuncu, 25 Aralık’ta vizyona girecek olan ‘Phantom Thread’ isimli filminde oyunculuğunu gösterecek.