Yunus Emre Enstitüsü’nün hazırlamış olduğu Cumhurbaşkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen Uluslararası Türkçe Yaz Okulu son etkinliğini Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yaptı.

Ülkenin farklı 22 şehrinden ve 23 üniversitenin ev sahipliğini üstlendiği etkinliğe 57 ülkeden 700 öğrenci 1 ay boyunca gördükleri Türkçeyi, Anadolu’dan gelen misafirlerle birlikte harmanladılar. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde hazırlanan veda etkinliğinde yabancı öğrenciler Türkiye’ye, Yunus Emre’nin dili “Türkçe” ile kapanışı yaptılar.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde her sene dünyanın çeşitli yerlerinden birçok kişiyi Türkçe ile buluşturan Yunus Emre Enstitüsü, 8.sini hazırladığı ‘Türkçe Yaz Okulu’ etkinliği içerisinde dünyanın 57 ülkesinden genç insanları Türkiye’nin 22 şehrinde misafir etti. 24 Temmuz’da n itibaren 1 aylık bir programda Türkçeyi, Türk kültürü ve gelenekleri ile birlikte tanıyıp öğrenen öğrenciler, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Yunus Emre’nin dili ile Türkiye’ye ‘Türkçe’ bir şekilde veda ettiler. Veda etkinliğine Başbakan Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’te misafir oldular.

Türkçe Yaz Okulu’nun kapanış etkinliğine, Yunus Emre Vakfı yönetimi, büyükelçiler, belediye başkanları, yabancı misyon temsilcileri, paydaş kurum başkanları, vali ve rektörler, sanatçılar, yazarlar, eğitimlerini Türkiye’de gören yabancı öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşların yöneticilerinin de içlerinde yer aldığı birçok misafir katıldı.