Okulların yaz tatiline girmesi ile birlikte Yaz Kur'an Kursları öğretim vermeye başladı. Bağcılar Çiftlik Demircan Merkez Camisin'de, Kur'an tilavetleri ve mehteranın yaptığı etkinliklerle kursların açılış töreni yapıldı. Çocuklar, camiye gelen ziyaretçilere ilahiler söyleyerek açılışı tamamladılar. 

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, tören başlamadan önce basın ekiplerine açıkmalarda bulundu. Yaz tatili ile birlikte başyalan Kur'an Kurslarının eğitim vermeye başladığını söyleyen Yılmaz, bu mübarek bir ay, Kur'a-ı Kerim'in indirildiği ayda bu kursların eğitime başlaması çocuklar için daha anlamlı olduğunu belirtti. Kur'an'ın anlaşılmasında daha bilinçli olacaklarını ifade eden Yılmaz, çocukların bu kurslar vasıtası ile birlikte cami kültürünü tanıyıp cemaatle iletişim içinde olacaklarından da bahsetti. Bu alışkanlıkların Ramazan ayında olmasının çocuklar için daha verimli olacağını düşündüklerinden, Diyanet İşeri Başkanlığı'nın bu ayda kursları başlatmak istediğini açıkladı.

Hasan Kamil Yılmaz, camii cemaatine, camiye gelen çocuklara karşı daha dikkatli davranmaları gerektiğini söyledi. Çocukara saflarda yer vermelerini ve onlara karşı şefkatla davranmaları gerektiğini anlattı. Çocuklaın küçük yaşta cmi ile tanışmasının önemli olduğu hususunda dikkat çekti.