1- Tahrik edici işlerden uzak durun
Çekici ve alımlı şeyler izlemek, cinsel figürler seyretmek tahrik edici işler arasındadır. Cinsel içerikli filmler izlemek en uzak durulması gereken maddedir. Bunun yanında kadınlara bakmaktan da kaçınmalısınız. Bakmadığınız gibi karşı cinsle tokalaşmak, sarılmak ve aynı ortamda bulunmamaya dikkat etmelisiniz.

2- Cinsel şeyleri ve sizi tahrik edecek işler düşünmeyin
Vaktinizi özellikle İslam’i çalışmalar ve ibadetler gibi faydalı ve güzel işler için harcayın. Cinsel arzular hakkında düşünmeye başladığınız zamanlar yalnız kalmamaya çalışın.

3- Haram ilişkilere bulaşmayın
Karşı cins ile duygusal ve kişisel olarak meşgul olmayın. Bu durum resmi ortamlarda veya iş ortamında karşı cinsle görüşmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Yalnız iletişim kurarken dikkat etmek gerekiyor.

4- Asla mastürbasyon yapmayın
Bu Müslümanlar tarafından kötü bir alışkanlık olarak kabul edilir ve İslam hukukuna göre ceza gerektiren bir durumdur. Bu alışkanlığa başlarsanız bırakmak çok zor olacaktır.

5- Karşı cinsle yalnız kalmaktan kaçının
Bu dinimizce de sakıncalı görülen bir durumdur. Karşı cinsle yalnız kaldığınızda 3. Kişinin şeytan olduğunu unutmayın.

6- İslam dininin vaat ettiği güvenceyi düşünün
Dinimiz bize kurallarına uymak şartı ile üst düzey bir koruma ve emniyet garantisi sunmaktadır. Ailenize olan saygınızdan dolayı namahreme bakmaktan uzak durun.

7- İlginizi çeken bir hobi edinin
Bu alışkanlığa yenilmemek için başka birçok şey hakkında düşünmeye başlayın ve ilginizi çekecek, vakit geçirebileceğiniz alanlar bulun.