Yüce Allah’ın bir imtihan yeri olarak yarattığı dünyada, kullarının günahları ve sevaplarına yönelik cezalar ve mükafatlar vermek için cennet ve cehennemi de yaratmıştır. Cehennem insanların günahlardan kaçınması için yaratılmıştır. Müslüman bir kul cehennemden korunmak için Allah’ın emir ve yasaklarına dikkat etmelidir.

İnsan bedeninde bulunan şu organlar cehennemde en fazla ceza çekecek uzuvlardır:


Gözünü, harama bakmaktan, güzel bir surete şehvetle bakmaktan, müslüman birine aşağılayıcı bir gözle bakmaktan, müslüman birinin ayıbını görmekten korumalısın.

Kulağını, gıybetten, çirkin sözden, batıl konuşmaktan, insanların kötülüklerinin anlatıldığı konuşmalara dalmaktan korumalısın.


Dilini, yalandan, sözünde durmamaktan, dedikodudan, söz dalaşından, lanet etmekten, beddua etmekten, insanlarla dalga geçmekten korumalısın.


Mideni, haram ve şüpheli gıdalardan, helal yiyecekleri fazla yemekten, vakfın izni olmadan vakıf malını yemekten korumalısın.

Irzını korumanın yolu, gözü harama bakmaktan, kalbi haram olana yönlendirmekten, mideyi şüpheli şeylerden ve çok yemekten korumakla mümkündür.


Ellerini, müslümana zarar vermekten, haram mal almaktan, emanete hıyanet etmekten, birine sıkıntıya sokmaktan korumalısın.


Ayaklarını da zalim yöneticilerin kapısına gitmekten korumalısın.