Çapa dövmeleri genellikle denizcilikle ilişkilendirilebilir fakat taşıyıcının yüklediği anlam ve varyasyon çeşitliliğiyle sadece deniz tutkusu olanları değil, her kesimden insanı cezbeden bir tasarıma sahip.

Deniz taşıtlarını bulunduğu yere sabitlemek için kullanılan çapa, dövme modeli olarak tercih edildiğinde; ayakları yere sağlam basan, kararlı, fikirlerinden vazgeçmeyen, belli bir ağırlığı olan, güçlü ve sadakatli bir insan olduğunuzu vurgulamak için kullanabileceğiniz bir simge haline dönüşebilir.

Hayatınızdaki önemli birisinin ismiyle birlikte kullanarak o kişinin hayatınızdaki değişmez bir sabit olduğunu vurgulayabilirsiniz. Bu eşiniz, çocuğunuz, en iyi arkadaşınız ya da anne babanız olabilir. "Aile" ya da "family" yazdırarak bu fikri biraz daha genişletebilirsiniz. Böylelikle aileden biri olarak gördüğünüz her insan bu dövme ile beraber sizinle yaşayacaktır.

Anlam olarak çiftler için de oldukça uygun bir dövme modelidir. Çapa dövmesi yaptıran sevgililer birbirine olan tutkularını, sadakatlerini, bağlılıklarını gösterirler ve birbirlerini demir attıkları son liman olarak gördüklerini simgelerler. Çiftlerden birinin çapa, diğerinin de gemi dümeni yaptırdığı tasarımlar da anlam olarak bir çok şey ifade edebilir.

 

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.