Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde bulunan Maydos Kilisetepe Höyüğü arkeolojik çalışmalarında Tunç Çağı'ndan kalma bir sur duvarı ile birlikte bir takım aletler ve fosiller gün yüzüne çıkarıldı.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Bölgede bulunan höyükteki kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izin doğrultusunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksel Sazcı’nın önderlik ettiği çalışanlar ile devam ediyor.

Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Sazcı, yaptığı bilgilendirmede, höyüğün modern yerleşim bölgesi içerisinde yer aldığını ve bu sene gerçekleştirilen kazı çalışmalarının sonucunda, Yunanlıların bu yerlere ilk göçünde yaptıkları geometrik inşalardan birini meydana çıkardıklarını ifade etti.

Sazcı, Batı Anadolu bölgesinde bu tür kazı çalışmaların çok sık yapıldığın aişaret ederek, ‘Yunanlılara ait çok eski seramiklere ulaşılıyor. Ama burada çıkarılan eserler daha ender bulunuyor.’ dedi.

ANTALYA’DA TARİHİ ANAHTAR KORUMA ALTINA ALINDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Valiliğinin desteklediği, yenileme dönemine giren Mevlevihane Müzesi çalışmalarında yaklaşık 700 sene öncesine ait olan metal anahtar ortaya çıkarıldı.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram konuyla ilişkin konuşmasında, Mevlevihane ve etrafında sürdürülen yenileme faaliyetleri ve kazı çalışmaları neticesinde çeşitli eserler bulunduğunu belirtti.