Bütün yıl açık halde bulunan ve dünyadaki en uzun ikinci mağarası olan Çal Mağarası, 8 milyon yılda oluştuğu tahmin edilen sarkıt ve dikitleriyle bölgenin turizmine katkı sağlayan farklı bir kaynak durumundadır. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen Çal Mağarası, sarkıt ve dikitleri, zaman zaman 1,5 metre derinliğe ulaşan deresi, şelaleleri ve göletleriyle mağarayı görmeye gelen misafirlerin ilgi odağı oluyor.

Trabzon'un Düzköy ilçesinde, deniz seviyesinden bin 50 metre yükseklikte olan ve etrafında bulunan muhteşem doğal güzellikleri yanında içindeki sarkıt ve dikitleriyle dikkat çeken Çal Mağarası, tahminen 14 yıldır bölge turizmine katkı sağlıyor. Üzerinde bulunan tarihi kalesi ve içerisinden akan deresiyle misafirlerini karşılayan mağara, yaklaşık 200 metrelik tahta merdiven üzerinde yürüyüşün ardından iki ayrı yola bölünüyor. Sol bölümde 150 metrelik yürüyüşün ardından kalker platolar üzerinde görülen, oval şekilli erime çukuru olarak bilinen dolinden gelen suyun aktığı baca dikkatleri üzerine topluyor.

Ziyareti sürekli açık olan, yerli ve yabancı yaklaşık 25 bin turistin misafir olduğu mağaranın yaklaşık 1 kilometrelik kısmı gezilebiliyor. Mağarayı ziyaretçileri, mağarayı daha fazla tanıtılması isteğinde bulunuyor.