Edebiyat dünyasının hem şair hemde yazar alanlarında önemli isimlerinden isimlerinden biri olan Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, vefatının 30. sene-i devriyesi nedeniyle başta ailesi ve Çocuk Vakfınca hazırlanan anma töreniyle, yarın Küplüce'deki kabri başında ziyaret edilecek.

1 Haziran 1940'ta Ankarada dünyaya gelen Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, Şanlıurfa Siverekte başladığı ilköğrenimini, memleketi Kahramanmaraş'ta bitirdi. 1955 yılında Ankara'da lise öğrenimine başlayan Zarifoğlu, matematik ve edebiyat derslerine yaşadığı zorluklar nedeniyle öğrenimini 1961 yılında tamamlayabildi.

Zarifoğlu memleketine geri dönerek bir gazetede çalışmaya başladı. Lise yıllarında edebiyatla iç içe olan şair ilk yazı ve şiir denemelerini örneklerini yerel gazatelerde yayımlandı. Lise arkadaşları ve aynı zamanda edebiyatın değerli isimlerinden olan Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Erdem Bayazıt ve Mehmet Akif İnan'la sonraki dönemlerde "Diriliş", "Edebiyat" ve "Mavera" dergilerinde edebiyat çalışmalarına devam etti.

UÇMA SEVDASI

Lise öğrenimi sırasında güreşle meşgul olan Zarifoğlu, son yılını pilot olma hevesiyle bitirdi. 1958 yılında hak kazandığı bir planör kursuna izni olmayan annesinden gizlice katıldı. Kurs bitiminde "Türk Hava Kurumu Türkkuşu / Milli Model Uçak (B) Sertifikası" nı almıştır.Ancak jet pilot olmak isteyen şair kulak rahatsızlığı nedeiyle Hava Harp Okuluna gidemedi.

1961'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümüne başlayan şairin üniversite hayatı maddi zorluklarla geçti. 1969-1970'te yağtığı sekreterlik ve yoğun çalışmaları şairin üniversiteyi 10 yılda tamamlamasına neden oldu. Edebiyat dünyasında büyük ilgi gören ilk kitabınını, İnsan Yayınevi adını verdiği yayınevinden kendi kazandığı parasıyla çıkardı. Zarifoğlunun 2. kitabı "Yedi Güzel Adam" en iyi bilinen eseridir.

Son zamanlarında ise çocuk edebiyatına yönelen yazar "Yürekdede ile Padişah" isimli eseriyle 1984'te Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülünü almayı başardı. Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, yakalandığı pankreas kanseri nedeniyle, 7 Haziran 1987'de İstanbul'da vefat etti.