1856-1898 yılları arasında yaşayan dünyaca çoğu insan tarafından idol olarak görülen Türk güreşçi olan Koca Yusuf’un yaşamı beyazperdeye aktarılıyor. Yapımcılığını Maltepe Yayla Sanat Merkezi’nin de sahibi olan Yayla Grup’un yeni yapım şirketinin üstlendiği film için çalışalar başladı. 25 milyon lira bütçeli filmin başrol oyuncusu olarak ise Çağatay Ulusoy düşünülüyor.

Bu proje için 1 milyon lira alacağı öne sürülen Ulusoy, Koca Yusuf karakterini canlandırabilmek için bir hayli zor bir hazırlanma süreci yaşayacak. Alınan haberlere göre, 144 kiloluk güreşçiye benzeyebilmek için özel bir diyet ve spor düzenine uyması gereken başarılı isim, ağustos ayında kameraların karşısında görülecek. Kanada’da hazırlıkları başlayacak olan film çekimlerin Amerika ve Türkiye’de devam edeceği bilgileri de gündeme geldi.

Koca Yusuf Kimdir?
Koca Yusuf (Yusuf İsmail; 1857 - 4 Temmuz 1898), Deliormanlı Türk güreşçi’dir. Mindere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olduğu bilinmektedir. 1885 yılında Kırkpınar başpehlivanı olmuş, 1894 yılından itibaren Avrupa ve ABD'de ünlü güreşçiler ile karşılaşmıştır. 138 kilo sıkletindeki sporcu, 1.88 metre boyundaydı. ABD turnesinden ülkesine dönerken bir gemi kazasında hayatını kaybetti.