İki yakayı birbirine bağlayan, iki ayrı şehri bir bütün yapan köprüler adeta bir düğme gibi birleştirici özelliktedir. Mimari eserlerin en güzel örneklerinin gösterildiği köprüler, yer aldıkları şehirlerin temsilcileri durumundadırlar. Farklı ülkelerde bulunan çeşitli köprüleri ve bizim için en değerli olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü hakkında bilgilere bir göz atalım.

BULGARİSTAN
Bulgaristan'da, Köstendil'e 15 kilometre uzaklıkta Osmanlı’dan kalan bir köprüdür İshak Paşa Köprüsü. 1470'de Fatih Sultan Mehmed ve 2’nci Bayezid zamanında vezirlerinden İnegöllü İshak Paşa tarafından yaptırılan köprü, Osmanlı mimarisinin bölgede bıraktığı değerli eserlerden bir tanesidir. Köprü yöre sakinleri arasında kadın köprü olarak da isimlendirilmiştir. Günümüzde işlevini devam ettiren köprü Köstendil-Dupniçe yolunda Struma nehri üzerinden geçişi sağlıyor. Burada yaşayan insanlar köprü yakınında bulunan park, dinlenme ve balık avlama yerinde vakit geçiriyorlar. İshak Paşa Köprüsü, ''Kadin Most'' ismiyle 1968'de Bulgaristan Milli Anıtı olarak ilan edildi.

KOSOVA

Balkanlarda bulunup şehirlerin tarihine, edebiyatına ve müziğine ilham veren köprülerden biride Prizren'deki Taş Köprü’dür. Kosova'nın Osmanlı eserleriyle donatılan Prizren şehrini ikiye bölen Bistrica Nehri üzerindeki Taşköprü şehrin temsili durumundadır.
Köprünün 16’ncı yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülmektedir. İki yakası ticaret merkezlerine açılan köprünün iki yanı da Osmanlı’dan kalan yadigarlarla doludur. Köprünün Osmanlı döneminden günümüze kadar tarihini yaşattığını söyleyebiliriz.

RUSYA

Şehrin başkenti Moskova nehrinin üzerinde birçok köprü bulunaktadır. Nehir üzerindeki ilk geçit 12’nci yüzyılda inşa ettirildi sonrasında ise ilk köprü 16. Yüzyılın başında yaptırıldı.
Başkentte önemli olan köprülerden bir tanesi, Dvorzovıy Most, yani saray köprüsüdür. Köprü 1777’de yapılması nedeniyele en eski yapı olarak karşımıza çıkıyor. Zamanla birçok yenileme dönemine girmiş olsa da temel olarak 200 yıl öncesine aittir.

iSTANBUL

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, 240 insanın şehit olduğu ve binlerce kişinin yaralandığı 15 Temmuz 2016 gecesi İstanbul'da hain darbe girişimlerinin en şiddetli yaşandığı bölgelerdendir. Tüm Türkiye insanının tek bir yürek olarak tarih yazdığı kahramanlık destanı ile birlikte tarihin akışını değiştirdi.

Köprü yapıldığı zamandan itibaren birçok filmlere, toplumsal olaylara, spor aktivitelerin meydana gelmesini sağlayan köprü, 15 Temmuz tarihinden sonra bambaşka bir anlama kavuştu. 15 Temmuz 2016'da köprüde Türkiye için asla unutulamayacak bir kahramanlık örneği gösterildi. Darbe girişimine karşı vatanını savunmak isteyen onlarca kişi tanklara karşı adeta kendini siper etti. Kahramanlık destanının yazıldığı tarihten itibaren köprü Bakanlar Kurulunun kararıyla artık 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oldu.
İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprünün yapım tarihi 1970'li yıllara kadar gidiyor. Boğaziçi Köprüsü adıyla inşasına başlanan ve birinci köprü olarak da bilinen yapı; 30 Ekim 1973'de bittiğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50’nci yıl dönümü şerefine düzenlenen devlet töreniyle hizmete açıldı.