Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürekli devam eden yoğun çabalar meyvelerini vermeye başladı. Ülkemizden gizlice yasa dışı yollarla çıkartılan 4 bin 272 tarihi mirasımız, ait olduğu Türk topraklarına geri döndü.

Bakanlığa bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü başkanlığında, ülkemizden uzun seneler evvel kaçırılan eserleri, geri Türkiye’ye getirtme faaliyetlerine ara verilmeden devam ediliyor. Bu doğrultuda en son Cenevre'deki Herakles Lahdi'nin kendi topraklarına getirilmesi yönünde çalışmalar başlatılırken, 2003 yılından şimdiye kadar ülke dışında sürdürülen yoğun faaliyetler ve takipler, binlerce eserin ülkeye geri dönmelerine fırsat verdi.

Bakanlığın raporlarına bakılırsa, ülkeye şimdiye kadar geri getirilen ilk miraslar İsviçre'nin Zürih şehrinde tespit edilen eserler oldu. Yürütülen faaliyetlerle 396 miras ülkeye geri getirildi. Türkiye'den kaçırılan ve Fransa'da bulunduğu tespit edilen Sultan 2. Abdülhamit'in 18 parça mirasının 2005 yılında, İngiltere'deki Aphrodisias Friz Bloğu'nun da 2006 yılında geri dönmesi sağlandı.

Bakanlık tarafından 2007 yılında Avusturya, İngiltere, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsviçre'den toplam 349 mirasıngeri topraklarımıza getirilmesi sağlandı. Dönen tarihi eserler içerisinde Zırhlı İmparator heykeli başı, stel parçaları, Laodikya Antik Kenti'ne ait bronz el, Roma yüzüğü ile sikkeleri bulunuyor.