Milattan önce 6 binli senelerden şimdiki yıllara kadar aralıksız yerleşim bölgesi olan ve bir zamanlar Asurlular ile Emeviler’in başkenti olan Harran Örenyeri'ndeki kazı faaliyetleri sürdürülüyor.

Bu seneki çalışmalarda hemen hemen bin yıllık önceye dayadığı düşünülen ‘miskçi dükkanı’ndan parçalar ve güzel koku şişeleri bulunan 300'den fazla süslü kürevi konik kap ortaya çıkarıldı.

Harran Örenyeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, kalıntılar hakkında konuşmasında, Örenyerin tarihsel açıdan önemli bir yer olduğunu ve tarihe ışık tutacak buluntulara rastlanıldığını belirtti. Önal, bu kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için gerekli çalışmaların çok titiz bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti.

Arkeoloji çalışmalarında, şimdiye kadar çok önemli kalıntılara ulaştıklarını açıklayan Önal, bu seneki çalışmalarda ise Ulu Camii Külliyesi'nde bir miskçi dükkanı ve çeşitli kapların ortaya çıktığını söyledi.

Diğer yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Valiliğinin desteklediği, yenileme dönemine giren Mevlevihane Müzesi çalışmalarında yaklaşık 700 sene öncesine ait olan metal anahtar ortaya çıkarıldı.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram konuyla ilişkin konuşmasında, Mevlevihane ve etrafında sürdürülen yenileme faaliyetleri ve kazı çalışmaları neticesinde çeşitli eserler bulunduğunu belirtti.