Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e en yakın sahabilerden birisi de Bilal-i Habeşi (r.a)’dır. Müslümanlar tarafından sevilen sahabi Efendimizin müezzini olarak meşhur olmuştur. Bilal, Müslüman olduğunu açıktan ilan eden ilk yedi sahabiden bir tanesidir. Mekke’de bulunan şirk toplumlarının işkencelerine karşı azimli ve sabrı ile Müslümanlar arasında unutulmayan bir sahabidir. Mekke’de köle olarak bulunuyordu. İslam’la müjdelendikten sonra kafirlerden çok eza ve cefa çekti. Kendisine karşı yapılan bütün işkencelere meydan okurcasına büyük bir sabır gösterdi. Allah’a olan inancından asla vazgeçmedi. Müslümanlar arasında korku ve şiddetle alay ederek kahramanlaştı ve asla unutulmadı.

Bila-i Habeşi aslen Habeşistan’lıdır. Köle olarak Mekke’ye getirilmiştir. Mekke’de Hz. Ebu Bekir (r.a.)’la görüşmesinden sonra Müslüman olmuştur. Son derece dürüst ve mert olan sahabinin Peygamber’e olan sevgisi çok fazla idi. Efendimiz vefat ettikten sonra ezan okumayı bırakmıştır. Her defasında hıçkırıklara boğulmuştur.

Üzerinden asırlar geçmesine rağmen Bila-i Habeşi ismi ve Peygambere olan sevgisi unutulmadı. Birçok Müslüman kişi çocuğuna Bilal ismini vererek onun ismini yaşattı. Dünya üzerinde bulunan camiler onun sadasıyla çınladı ve öyle olmayada devam edecek.